Skip to content

ul. Wiktorska 67, 02-582 Warszawa

Poniedziałek – Piątek: 08:00 – 20.00

Hipertensjologia Warszawa Mokotów

Hipertensjologia Warszawa Mokotów

„Hipertensjologia” pochodzi z języka polskiego i odnosi się do dziedziny medycyny zajmującej się nadciśnieniem tętniczym. Innymi słowy, jest to nauka o wysokim ciśnieniu krwi, jego przyczynach, skutkach, diagnostyce, leczeniu i prewencji. Lekarze specjalizujący się w tej dziedzinie są nazywani hipertensjologami i mają zaawansowaną wiedzę na temat nadciśnienia tętniczego oraz związanych z nim schorzeń. Nadciśnienie tętnicze jest jednym z głównych czynników ryzyka dla wielu poważnych chorób, takich jak choroby serca, udary mózgu i choroby nerek, dlatego ważne jest jego odpowiednie monitorowanie i leczenie.

Specjalista w zakresie nadciśnienia  – jakie dolegliwości diagnozuje?

Hipertensjologia to dziedzina medycyny skoncentrowana nie tylko na identyfikacji i leczeniu nadciśnienia tętniczego, ale również na rozpoznawaniu i leczeniu schorzeń, które są z nim ściśle powiązane. To głównie powikłania o charakterze sercowo-naczyniowym oraz dotyczące konkretnych narządów. Nadciśnienie tętnicze może prowadzić do takich problemów jak retinopatia nadciśnieniowa, zawał mięśnia sercowego czy udar mózgu. W wielu przypadkach pierwotne nadciśnienie jest efektem kombinacji czynników środowiskowych i genetycznych, podczas gdy nadciśnienie wtórne może być wynikiem schorzeń takich jak:

  • schorzenia nerkowe,
  • zespół obturacyjnego bezdechu sennego,
  • zaburzenia funkcjonowania tarczycy,
  • choroby gruczołów nadnerczy,
  • pewne nowotwory endokrynologiczne.

Dodatkowo, nadciśnienie może być spowodowane przez skutki uboczne pewnych leków, zażywanie narkotyków lub nadmierne spożywanie alkoholu. Warszawski hipertensjolog, konsultujący w MCM Wiktorska, specjalizuje się w terapii wymienionych powyżej schorzeń, ale również prowadzi działania prewencyjne, które mają na celu zapobieganie rozwojowi nadciśnienia tętniczego.

 

Metody leczenia wykorzystywane w hipertensjologi:

Leki przeciwnadciśnieniowe: W leczeniu nadciśnienia tętniczego stosuje się różne klasy leków. Wybór specyfiku zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz ewentualnych schorzeń współistniejących. Leki te mają za zadanie regulować ciśnienie krwi, zapobiegając powikłaniom sercowo-naczyniowym.

Zmiany stylu życia:

Dieta niskosolna i bogata w potas,

Regularna aktywność fizyczna,

Utrzymanie prawidłowej masy ciała,

Ograniczenie spożycia alkoholu,

Zaprzestanie palenia tytoniu,

Redukcja stresu.

Monitorowanie ciśnienia tętniczego: Regularne pomiary ciśnienia w domu przy użyciu domowych aparatów do pomiaru ciśnienia tętniczego oraz regularne wizyty kontrolne u lekarza.

Leczenie chorób współistniejących: W przypadku nadciśnienia wtórnego ważne jest leczenie podstawowej choroby, która może być przyczyną nadciśnienia, np. choroby nerek, zaburzenia hormonalne czy obturacyjny bezdech senny.

Edukacja pacjenta: Zrozumienie choroby, jej przyczyn, skutków i sposobów leczenia jest kluczowe dla skutecznej terapii nadciśnienia.

Procedury interwencyjne: W rzadkich przypadkach, kiedy nadciśnienie jest trudne do leczenia tradycyjnymi metodami, można rozważyć procedury takie jak denewracja nerek (procedura, która ma na celu przerwanie połączeń nerwowych do nerek, co może pomóc w kontrolowaniu nadciśnienia).

Wsparcie psychologiczne: W niektórych przypadkach pomoc psychologa lub terapeuty może być korzystna, zwłaszcza jeśli nadciśnienie jest związane ze stresem czy innymi czynnikami psychicznymi.

Współczesna hipertensjologia opiera się na indywidualnym podejściu do pacjenta, uwzględniając jego potrzeby, możliwości oraz specyfikę schorzenia. Regularne konsultacje i monitorowanie stanu zdrowia pacjenta są kluczem do skutecznego leczenia nadciśnienia tętniczego.

Hipertensologia w MCM Wiktorska:

Konsultacje pacjentów dorosłych obejmują:

  • Nadciśnienie tętnicze – diagnostyka i leczenie
  • Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa
  • Guzy nadnerczy
  • Przewlekłe leczenie przeciwzakrzepowe
  • Hipercholesterolemia i inne zaburzenia lipidowe

 

Zapisy telefoniczne na wizyty: 

tel. (22) 854 07 41
tel. 609 110 110

PON. – PT 8:00 – 20:00

Zapraszamy!