Skip to content

ul. Wiktorska 67, 02-582 Warszawa

Poniedziałek – Piątek: 08:00 – 20.00

dr n. med. Arkadiusz Paprocki

Specjalista otorynolaryngolog,
zawroty głowy, choroby uszu.

Konsultacje laryngologiczne u dr Paprockiego w MCM Wiktorska odbywają się w każdy poniedziałek.

Wieloletni pracownik Kliniki Otorynolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 

Aktualnie kontynuuje poszerzanie kompetencji zawodowych w zakresie audiologii i foniatrii. Specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu zawrotów głowy.

Szczególne obszary zainteresowań:

  • Zawroty głowy: diagnostyka i leczenie
  • Położeniowe zawroty głowy, choroba Meniere’a
  • Zaburzenia równowagi
  • Zaburzenia słuchu, szumy uszne, 
  • Choroby uszu
  • Otoneurologia
  • Leczenie transtympanalne w chorobach ucha wewnętrznego

Zawroty głowy, czy zaburzenia równowagi, to bardzo powszechny problem,  dotyczy bowiem około 30% populacji, a  po 65. r.ż. niemalże połowy. Całkowicie niesłusznie, przypisuje się pochodzenie zawrotów głowy najczęściej schorzeniom naczyniowym bądź zmianom zwyrodnieniowym  szyjnego odcinka kręgosłupa, lub też  samemu procesowi starzenia się, które to w rzeczywistości stanowią jedynie niewielki odsetek przyczyn zawrotów głowy, czy zaburzeń równowagi.

Większość z nich jest objawem różnorodnych schorzeń, które przede wszystkim powinny być skonsultowane przez lekarza laryngologa (otolaryngologa), specjalizującego się w zakresie tzw. otoneurologii. Należą do nich tzw. położeniowe zawroty głowy (zawroty pojawiające się przy ruchach głową, pochylaniu, obracaniu się np. w łóżku), zawroty usznopochodne (tzw. obwodowe), zawroty związane z zapaleniem neuronu przedsionkowego (neuronitis vestibularis), czy choroba Meniere’a.

Przez naszych pacjentów, często, choć nie do końca słusznie, nazywane są chorobami błędnika. Zawsze wtedy, kiedy zawrotom głowy towarzyszy odczucie ruchu wirowego, chory wymaga pilnej konsultacji otolaryngologa. 

Dramatycznie obniżona jakość życia, zwłaszcza, jeśli zawroty mają charakter nawracający, wieloletni, często konieczność rezygnacji z planów zawodowych, czy życiowych powoduje, że zdesperowani chorzy z zawrotami, usilnie poszukują pomocy lekarskiej, licząc na rozwiązanie swoich problemów i skuteczne leczenie.

Precyzyjnie zebrany wywiad od pacjenta, ze zwróceniem uwagi na okoliczności pojawiania się zawrotów głowy, czynniki wywołujące, współistnienie innych dolegliwości, chorób przewlekłych czy przyjmowanych leków, jak też dokładne badanie lekarskie, pozwala często na zidentyfikowanie przyczyn zawrotów głowy, postawienie diagnozy i zaproponowanie terapii, której celem będzie zmniejszenie bądź całkowite ustąpienie zawrotów głowy. 

 

Konsultacje laryngologiczne u dr Paprockiego w MCM Wiktorska odbywają się w każdy poniedziałek.

Zapisy (rejestracja) telefoniczna na wizytę:

Tel. 22 854 07 41 lub tel. 609 110 110 od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 20:00.

Zadzwoń i umów wizytę już dziś!

Zapraszamy!