zadzwoń do nas. Pon. - Pt. 8:00 - 20:00
609 110 110
22 854 07 41
Menu główne

Chrapanie

Chrapanie jest zjawiskiem spotykanym tak często, że większość z nas przechodzi nad tym problemem do porządku dziennego. Głośne chrapanie na ogół bardziej dokucza otoczeniu niż samej osobie chrapiącej.

Zakłócanie wypoczynku nocnego jest jedną z trudniejszych do zaakceptowania przypadłości nawet w przypadkach, w których rzecz dotyczy najbliższych członków rodziny. Z drugiej strony niewielu chrapiących kojarzy rozmaite dolegliwości odczuwane podczas dnia z chrapaniem. Ponieważ każdy rodzaj chrapania związany jest z pewnym zaburzeniem czynności oddechowej osoby chrapiące mogą doświadczać porannych bólów głowy, stałego uczucia zmęczenia i senności w ciągu dnia a także trudności w skupieniu uwagi, które obniżają wydajności pracy. Dolegliwości te wywierają ogromny wpływ na szeroko pojętą jakość życia i sprawność codziennego funkcjonowania.

Kilka uwag na temat problemu chrapania i jego leczenia. Nałogowe chrapanie to więcej niż zakłócenie ciszy nocnej. Ponad 45% osób dorosłych chrapie okresowo, a 25% regularnie. Epizody zatrzymania oddechu, które mogą wystąpić podczas chrapania nie są bez znaczenia i mogą być przyczyną: · zwiększenia ryzyka wypadków, także komunikacyjnych, · spadku libido, · chorób serca i układu krążenia. Anatomiczne przeszkody w obrębie nosa, podniebienia miękkiego i języczka, gardła oraz anomalie twarzoczaszki mogą w postaci izolowanej lub w różnych kombinacjach być przyczyną chrapania. Nie istnieje metoda leczenia chrapania w 100% skuteczna, jednak aby je ograniczyć lub zupełnie wyeliminować można zastosować następujące działania:

 • obniżenie wagi przy nadwadze,
 • poprawa higieny snu (powstrzymanie się od spożywania alkoholu przed snem, unikanie późnych i obfitych posiłków, rzucenie palenia),
 • konwencjonalna operacja podniebienia miękkiego ew. z usunięciem migdałków w znieczuleniu ogólnym,
 • zmniejszenie/usztywnienie podniebienia miękkiego i języczka przy pomocy lasera lub techniki bipolarnej (RFITT - Celon) w znieczuleniu miejscowym,
 • usztywnienie podniebienia miękkiego przez ostrzyknięcie środkiem sklerotyzującym w znieczuleniu miejscowym,
 • operacyjne usunięcie przeszkód upośledzających drożność nosa (polipy, skrzywienie przegrody),
 • operacyjne lub ortodontyczne leczenie anomalii szczękowo-twarzowych,
 • zastosowanie urządzeń wspomagających oddychanie podczas snu (CPAP).

Wybór metody leczenia zależy od przyczyn, lokalizacji zmian i stopnia nasilenia dolegliwości. W przypadku chrapania istotne jest określenie czy jest to dolegliwość łagodna, spowodowana zwykle nadmierną wiotkością podniebienia miękkiego i / lub przerostem nasady języka czy też jest to jeden z objawów Zespołu Obturacyjnych Bezdechów Sennych. W celu ustalenia przyczyny chrapania po uprzedniej konsultacji laryngologa prawdopodobnie potrzebne będzie wykonanie przesiewowego badania nocnego w domu pacjenta.

W leczeniu łagodnego chrapania i Zespołu Obturacyjnych Bezdechów Sennych o niewielkim nasileniu znajduje obecnie zastosowanie nowa metoda termoterapii bipolarnej (Celon). Jest to prosty, mało inwazyjny i bezkrwawy zabieg wykonywany ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym. Dzięki użyciu bipolarnej elektrody uzyskuje się unikalny efekt termoablacji niskotemperaturowej (około 70 - 80° C) prądami wysokiej częstotliwości, o łatwym do zaprogramowania zakresie dzięki układowi sprzężenia zwrotnego.

Wskazaniami do użycia metody niskotemperaturowej termoablacji bipolarnej (CELON) w laryngologii są:

 • nadmiernie wiotkie i wydłużone podniebienie miękkie,
 • przerost migdałków podniebiennych,
 • przerost nasady języka,
 • przerost małżowin nosowych,
 • nawrotowe polipy nosa.

W przypadku leczenia chrapania najczęściej wykonywanym zabiegiem jest termoterapia bipolarna (CELON) podniebienia miękkiego. Zabieg wykonuje się po uprzednim miejscowym znieczuleniu podniebienia wprowadzając w nie kilkakrotnie specjalną elektrodę i pozostawiając ją na kilka sekund. Cały zabieg trwa około 30 minut i po jego zakończeniu pacjent może o własnych siłach udać się do domu lub powrócić do pracy.

Ból i uczucie dyskomfortu po zabiegu są bardzo niewielkie, trwają 2-3 dni i można je łatwo wyeliminować używając powszechnie dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych. W ciągu pierwszych dni gojenia chrapanie może się przejściowo nieco nasilić. Proces gojenia jest zakończony po 6 tygodniach. Często po tym czasie potrzebne jest powtórzenie zabiegu dla uzyskania optymalnego efektu.

Powrót do listy