Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/srv40556/domains/mcmwiktorska.pl/lib/Doctrine/Doctrine/Query/Tokenizer.php on line 96
Astma oskrzelowa
zadzwoń do nas. Pon. - Pt. 8:00 - 20:00
609 110 110
22 854 07 41
Menu główne

Astma oskrzelowa

I. Astma oskrzelowa - podstawowe informacje

Astma oskrzelowa jest przewlekłą chorobą zapalną dróg oddechowych. Proces zapalny dotyczy oskrzeli i oskrzelików nie jest zakaźny. Astmą nie można się zarazić. Zapalenie trwające w oskrzelach powoduje zjawisko nadreaktywności oskrzeli. Oskrzela pacjentów chorych na astmę oskrzelową łatwiej reagują skurczem na bodźce z otoczenia. Kiedy oskrzela kurczą się słychać świsty podczas oddychania – jeden z najczęstszych objawów astmy. Zwykle wtedy także pacjent odczuwa duszność, trudności w oddychaniu, ucisk w klatce piersiowej. Astma jest chorobą, która dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. O ile objawy astmy u nastolatków i dorosłych są zwykle typowe i rozpoznanie nie nastręcza trudności, to rozpoznanie astmy dziecięcej nie jest łatwe i często wymaga czasu.

Skąd bierze się astma?

Wydaje się, że duże znaczenie mają tu czynniki genetyczne. U osób z predyspozycją genetyczną zanieczyszczenie środowiska (duże miasta), uczulenie na alergeny wziewne (pyłki drzew, traw, chwastów, pleśnie, roztocza i zwierzęta domowe), alergiczny nieżyt nosa , mogą powodować nasilenie procesu zapalnego doprowadzając do rozwinięcia się astmy oskrzelowej.

U kogo może występować astma oskrzelowa?

Astma występuje zarówno u dorosłych jak i młodzieży i dzieci. Występuje tak samo często u kobiet jak i u mężczyzn. Na astmę częściej chorują dzieci nie mające rodzeństwa, mieszkające w dużych miastach, wychowujące się w „sterylnych” warunkach, które nie chodziły do żłobka lub przedszkola.

Jakie są czynniki ryzyka astmy?

Częste zakażenia wirusowe u najmłodszych dzieci (poniżej trzeciego roku życia) są jednym z najważniejszych czynników ryzyka astmy. Jeśli dziecko przebędzie ciężkie zakażenie wirusowe (najczęściej zakażenie rinowirusami lub zapalenie oskrzelików spowodowane wirusami RS), w czasie którego występuje epizod świstów to ryzyko zachorowania na astmę u takiego pacjenta jest nawet 10 razy większe niż u rówieśników. Ważnym czynnikiem ryzyka jest nieżyt nosa. U pacjentów chorujących na alergiczny nieżyt nosa astma występuje 3-5 razy częściej. Dotyczy to zarówno pacjentów chorujących na okresowy nieżyt nosa (np. związany z uczuleniem na pyłki traw) jak i pacjentów, którzy chorują na przewlekły nieżyt nosa (związany np. z uczuleniem na roztocza czy alergeny zwierząt domowych ). Wzrost ryzyka zachorowania na astmę nie dotyczy tylko chorych n alergiczny nieżyt nosa. Również pacjenci chorujący na niealergiczny nieżyt nosa mają zwiększone ryzyko zachorowania na astmę. Dlatego uważamy, że każdy pacjent chorujący na nieżyt nosa, szczególnie na ciężki i przewlekły, powinien być

Powrót do listy
0.178s / 3831.02 kB / 207 inc